субота, 3 серпня 2024 р.

Лялька «Бродниця» з серії «Заступниці, Захісниці, Берегині». 2022 р.

 «Вродливі, невисокі на зріст юнки, переважно сіроокі, з довгим русявим волосся. Убрані в довгу, аж до землі, білу лляну сорочку» - такі є Бродниці, описані в книзі Дари Корній «Чарівні істоти українського міфу. Духи природи».

Це духи, які  прихильні до людей, адже допомагають знайти брід. А ще «кажуть, що бродниці часто допомагали нашим предкам у часи воєнного лихоліття, ховаючи брід від ворога» (за Д.Корній). Саме тому мені захотілося додати до серії «Заступниці, Захісниці, Берегині» ляльку Бродницю.

Відштовхуючись від опису в книзі я створила образ дівчини, тендітної, стрункої, простоволосої. Вдягла її в натуральну лляну довгу сорочку, прикрасивши вінтажним рішельє (шматочки, що дісталися мені від бабусі) та прошвою, яку купувала для моїх шкільних комірців (пам’ятаєте таке?) моя мама. А далі додала трохи своєї фантазії та уяви. Біля річок та водойм завжди прохолодно, тому на плечі ляльки я накинула ажурну шаль (до речі, – в’язаний комірець моєї свекрухи). На правий зап’ясток пов’язала блакитну стрічку, довгу, щоб зручніше було вирву робити посеред плеса для ворогів наших. А ще, щоб довжини вистачило кинути під ноги тим нелюдям (ви в курсі про кого я), щоб «враз довкола все застелив густий туман і ноги завели у такі місця, з яких вибратися живим неможливо» (за Д.Корній).

А для завершення образа додала ляльці блакитне намисто, бо хоч і дух, але ж в дівочому образі.

Лялька «Бродниця» з серії «Заступниці, Захісниці, Берегині».

Друга лялька за книгою Д.Корній «Чарівні істоти українського міфу. Духи природи».

Висота 44 см. Рік створення 2022.

пʼятниця, 2 серпня 2024 р.

Лялька Господиня. 2019 р.

 Ляльку відрізняє від усіх моїх ляльок одна особливість. Зроблена вона на скляній пляшці, що має солом’яну обмотку. Важкенька. Але стійка.

Для мене ця лялька – про наповнення зсередини. В кожного з нас є всередині порожнє місце, і тільки ми в змозі вирішити, чим його наповнити: любов’ю, добрими справами, гарними вчинками, позитивними думками, або ж навпаки… Саме в цьому - символізм ляльки.

Лялька Господиня. 2019 р.

37 см

четвер, 1 серпня 2024 р.

«Гуцульська мадонна». 2023 рік.

 1 серпня 2024 року виповнюється 100 років від дня народження народного художника України, члена спілки НСХУ, художника-текстильника з Трускавця Михайла Біласа.

Білас працював у різних видах ткацтва: килимарстві, гобелені, міні-гобелені; створював верети, доріжки, подушки, ліжники, а також вишиті серветки; був автором аплікацій та пастелей. Всі його роботи колоритні, запальні, естетично вражаючі.

Десь на емоційному рівні відгукнулася мені пастельна робота митця «Гуцульська мадонна». Як результат цього відлуння народилася лялька з однойменною назвою.
Вбрана за гуцульським строєм молодиця притискає до серця немовля. Захищає, любить, підтримує, окриляє. Вічна у Всесвіті тема материнства, тема безумовної любові, відданості. Те, що нас всіх зараз живить і підтримує.
Лялька «Гуцульська мадонна». 2023 рік. 42 см.